טיולים מומלצים בארץ: נחל צפית   טיולים מומלצים בארץ: נחל צפית

בפתחה של הערבה מתפתל אחד הנחלים היפים הזורם ומתפתל בנוף מדברי דרמתי.

הנחל מתחיל את דרכו מערבית לרכס חצרה במעיין עין צפית, מנקז את מי הגשמים במישור ימין ומשם מוליך את מימיו עד שפכו בנחל צין.
רכס חצרה הוא אחד משלושת הרכסים הגדולים הבונים את הר הנגב. הרכס הצפוני מכולם נמצא דרומית לכביש 25 המוביל מדימונה לצומת הערבה ובו בלב הרכס נמצא גם מכתש חצרה המוכר בשם המכתש הקטן. הרכס משתרע על כ 50 ק”מ אורך ושמו נגזר משם ההר בערבית ג’בל חד’ירה. הרכס נוצר כתוצאה של פעילות טקטונית וקימוט ובנוי מסלעי גיר ימיים וסלעי דולומיט עתיקים.

אנו נתמקד בחלקו היפה ביותר של הנחל הנקרא נחל צפית תחתון.

המסלול הינו מסלול אתגרי המתאים למיטיבי לכת, אורכו כ 4 ק”מ ויש לקחת בחשבון הליכה של כ 4 שעות.

הנחל עלה לכותרות באביב 2018 באסון בו נספו בנחל 9 נערות ונער אחד כאשר שיטפון סחף אותם במורד הנחל. לפני היציאה למסלול יש לבדוק היטב שלא צפוי גשם באזור .
ההליכה בנחל חוויתית ומוצלת בחלקה, במהלכה יש לרדת מספר פעמים במפלים (יבשים) ע”י יתדות ברזל שהותקנו בקירות הסלע ולפעמים אם נגיע אחרי עונה גשומה יש לחצות גבי מים נמוכים.

אל המסלול: כ 30 ק”מ מזרחית מדימונה על כביש 25 המוביל לצומת הערבה נפגוש שלט חום המפנה אל המכתש הקטן, הדרך מסומנת באדום ועליה ניסע כ 2.5 ק”מ עד לתחילת המסלול המסומן בשחור . נעזוב את הרכב שם ונתחיל בהליכה לכיוון מזרח באפיק הנחל. יש להצטייד במים, כובע ונעלי הליכה נוחות.
מפת המסלול היא מפת סימון שבילים מס’ 14.
תחילת ההליכה היא בערוץ רחב כשלאט לאט סוגרים עלינו קירות הקניון, לאחר הליכה קצרה נגיע אל המפל הראשון בו נרד (בזהירות ובאחריות) בעזרת יתדות ברזל להמשך המסלול, בדרך נפגוש עוד מפלים, חלקם גבוהים וחלקם נמוכים ולפעמים אם ירד גשם לאחרונה יש לחצות גבי מים נמוכים . לאורך המסלול נוכל להתרשם מקירות הגיר הגבוהים של הקניון ומצמחיה מדברית אופיינית לערוצי נחלי הערבה.
סוף המסלול סמוך לכביש הערבה (90) שם יחכה הרכב בסוף המסלול. כ 2 ק”מ דרומית לצומת הערבה יש שלט לנחל צפית עם סימון שחור , שם פונים ונוסעים כ 500 מטר עד החנייה ונקודת המפגש.

מעוניינים בטיול מאורגן בארץ כולל אירוח בבית מלון, כניסות לאתרים, מדריך, והסעות? בקרו בדף טיולים בארץ