טיולים מומלצים בארץ: אל הגלבוע ופריחת האירוסים  טיולים מומלצים בארץ: אל הגלבוע ופריחת האירוסים

אירוס הגלבוע השייך למשפחת אירוסי ההיכל מהווה את אחד ממוקדי הפריחה המושכים ביותר בארץ מאמצע מרץ ועד אמצע אפריל.

רכס הרי הגלבוע משתרע לאורך של כ- 18 ק”מ ברוחב של 8 ק”מ כשלאורכו מספר פסגות: הר מלכישוע הגבוה מכולם בגובה של 540 מטר, הר ברקן, הר שאול, הר יצפור ועוד…

מקורו של מבנה הרכס הוא בתהליכים טקטוניים שמקורם בשבר הסורי אפריקני שגרם להתרוממות חדה ויצירת מתלולים זקופים בעיקר בצידו הצפוני מזרחי שלמרגלותיו עמק חרוד ועמק בית שאן.

אל הפריחה – אל הגלבוע כדאי להעפיל מצידו המערבי. כ- 2 ק”מ מזרחית לצומת יזרעל פונים ימינה אל מעלה ההר בכביש 667, בדרך ניתן להבחין בישוב החדש נורית שנבנה על שרידי מחנה נוריס ששימש לאחר קום המדינה כמחנה פועלים של הקרן הקיימת. במחנה גרו בעיקר יוצאי תימן שעסקו בנטיעות בשמורת הטבע בגלבוע.
במעלה הדרך לאחר נסיעה של 5.6 ק”מ כדאי לפנות שמאלה לפי השלט להר שאול. בדרך עפר נוחה ניתן להגיע אל נקודת תצפית מרשימה אל עמק יזרעאל ועמק חרוד וצפונה מהם אל הרי הגליל. מהפסגה יוצא שביל קצר הנקרא “שביל התנ”ך”, בשביל הנוח העובר ביער האורנים נחקקו פסוקים על סלעים טבעיים ומספרים על מלחמת שאול בפלישתים.

וכעת אל אתרי הפריחה: נחזור אל כביש 667 העובר לאורך הגלבוע וניסע כ- 4.5 ק”מ מזרחה עד חניון הר ברקן ממנו נצא לטייל רגלית.
מהחניה יוצא שביל מעגלי המסומן באדום סביב פסגת הר ברקן . בפסגה יש עדיין תעלות, חפירות ושרידי משלט ישן של צה”ל מהזמן בו הגבול הירדני עבר סמוך לנקודה זו. נלך בשביל האדום ולאורכו נוכל למצוא פרטים רבים של הפרח הנדיר.
אירוס הגלבוע הוא יחודי לאזור זה ובשנות השישים כמעט ונכחד עקב קטיף לא מבוקר. בפעילות הסברתית נרחבת והפעלת שיטות האבקה ידניות שוקמה אוכלוסית האירוסים והיום ניתן להנות מהם בחלקים רבים בגלבוע. בקצה המסלול כאשר נגיע שוב לכביש כדאי לצעוד עוד כ-50 מטרים אל נקודת התצפית בקצה המצוק משם ניתן להשקיף אל עמק חרוד, עמק בית שאן עבר הירדן המזרחי, הגליל וביום בהיר ניתן לראות גם את פסגתו הלבנה של החרמון.

מעוניינים בטיול מאורגן בארץ כולל אירוח בבית מלון, כניסות לאתרים, מדריך, והסעות? בקרו בדף טיולים בארץ