טיולים מומלצים בארץ: עין קדם   טיולים מומלצים בארץ: עין קדם

אל מעיין עין קדם בכרמל

הרי הכרמל מהווים את אחד מאזורי הטיול המבוקשים בארץ. הם ירוקים כל השנה, פורחים בחורף ובאביב ומשופעים בפינות חמד המוצלות על ידי חורשות אורנים גדולות.

הרכס הבנוי מסלעי גיר מתקופות שונות מרשים במצוקיו אבל כיוון שסלע הגיר הוא ”ספוג” אחד גדול, מעיינות הם מציאה נדירה. למרות זאת יש בכרמל מעיינות בודדים השווים ביקור בעיקר בימי החום המעיקים.

היום נציע לכם לבקר במעיין עין קדם

המסלול: מתחילים  ברחבת החנייה ברחוב החרוב בטירת הכרמל, משם יוביל שביל מסומן אדום אל המעיין. ההליכה לוקחת כ- 40 דקות בואדי הירוק. בתחילת המסלול נחלוף על פני דיר כבשים ולאחריו רק טבע . בדרך אם נרים את עינינו נוכל לראות בראש המצוק מימיננו את מערת אורנית, מערה הבנויה מכמה חדרים ובה שרידים מהימים בהם גר בה האדם הקדמון. ניתן לשלב את המערה בדרך אך מתאים יותר לימים נעימים בחורף או באביב. בקיץ יעדנו הוא המעיין. בהמשך הדרך נעבור דרך מטע עצי זית עצומים בני יותר מאלף שנים ואחריו נתחיל לראות את פלג המים היורד מעין קדם.

עין קדם הוא דוגמא קלאסית למעיין ניקבה. בימים עברו חצבו הקדמונים נקבות עמוקות מהמקום בו פרץ המעיין באופן טבעי, זאת כדי להגביר את שפיעת המים.
המים המחלחלים בסלע הגיר נאגרים בניקבה ופורצים מן ההר בדרך כלל לבריכות אגירה בנויות.  בעין קדם 2 נקבות גדולות אליהן ניתן להכנס ולצעוד לאורכן במים המגיעים עד מטר גובה. המעיין שימש גם את יושבי מערת אורנית לפני אלפי שנים.

אורך הנקבות הוא כ 20- 25 מטרים אל בטן ההר והן שופעות מים צלולים ונקיים אך אחרי מספר מטרים הן חשוכות לגמרי, לכן כדאי להצטייד בפנסים וכך ניתן להגיע עד מקור המים.

הניקבה הראשונה רדודה יותר והשניה מגיעה עד גובה המותניים. בעבר היתה הניקבה יותר עמוקה אך קיר שנשבר בתוכה חסם חלק מהדרך. על קירות הניקבה ניתן עדיין לראות קונכיות מאובנות, שריד לתקופה בו ים תטיס הקדום כיסה את כל האזור.

אורך המסלול כ- 1.5 ק”מ לכל כיוון עם מעט צל, השביל נוח להליכה ,כדאי להביא כובע, מים, נעלי הליכה נוחות שניתן להכנס איתם למים וכמובן פנסים כדי ליהנות מההרפתקה בניקבה.

המים קרירים ונעימים .

 

מעוניינים בטיול מאורגן בארץ כולל אירוח בבית מלון, כניסות לאתרים, מדריך, והסעות? בקרו בדף טיולים בארץ

להזמנת טיול מאורגן חייגו 054-6827244  או מלאו פרטים בטופס וניצור קשר בהקדם